Mats Andersson
Mats, The Friendly Swede

I San Francisco, techvärldens huvudstad finns den medlemsbaserade organisationen Svensk-Amerikanska Handelskammaren (SACC) som hjälper svenska bolag att etablera sig i USA. Organisationen i San Francisco leds av “The Friendly Swede” Mats Andersson, Executive Director på SACC-SF/SV (Swedish-American Chambers of Commerce San Francisco & Silicon Valley) som med starkt engagemang bygger världens bästa nätverk för att öppna upp USA för fler svenska bolag som vill pröva lyckan på andra sidan vattnet. Vi tog en pratstund med Mats som med stor vänlighet och professionalitet hjälpt Sharespine med etableringen och allt det praktiska kring uppstarten av vårt amerikanska dotterbolag Sharespine Inc.
Hur hamnade du i Silicon Valley?

– Jag arbetade tidigare på bolaget Deutsche Börse Group fram till 2018 där jag byggde upp deras Development Center i Prag. Vid den tiden funderade jag på nästa steg i min karriär där valet stod mellan att flytta hem till Sverige eller bege sig till Kalifornien för nästa äventyr. Det blev San Francisco och precis när flyttlasset gick bröt pandemin ut på allvar och över 20 miljoner människor i USA blev arbetslösa på några veckor. Timingen var inte den bästa att söka jobb vilket såklart tog lite tid för mig. Men sen hittade jag helt rätt när jag fick möjlighet att ta över ledarskapet för SACC i San Francisco tillsammans med mina underbara kollegor. Nu bor jag en timme norr om San Francisco med min amerikanska fru och har världens bästa jobb i en fantastisk miljö där jag får möjlighet att hjälpa människor och företag att förverkliga sina drömmar.

Kan du berätta om Svensk-Amerikanska Handelskammarens uppdrag?

– Svensk-Amerikanska Handelskammaren är en medlemsbaserad paraplyorganisation som finns i 20 amerikanska stater vars mål är att bidra med ett professionellt nätverk och allt praktiskt som svenska bolag behöver för att etablera sig i USA. Jag ansvarar för distriktet i techvärldens huvudstad San Francisco, Silicon Valley där vi utgör en kammare med ett stort antal medlemmar, både företag och individuella personer med målet att främja handel och skapa förutsättningar för att göra affärer i USA. Tvärtemot vad många tror så har vi inget statligt stöd utan vi lever helt på våra medlemmar och på de event vi producerar. Vi är inte en organisation med folk i skjorta och slips utan snarare en samling engagerade människor som vill främja handel och stötta företag som har ambitioner att växa. Vi är också beroende av J1-studenter som kommer över och arbetar för oss. De är jätteviktiga för oss och utgör en slags motor där vi i gengäld kan hjälpa dem vidare i sin fortsatta karriär och ge dem en fantastisk möjlighet att komma in i affärslivet.

Hur kan ni hjälpa svenska företag när de vill etablera sig i USA?

– När du kommer hit som svensk och ska etablera ditt bolag måste du arbeta med en rad olika professionella personer som kan hjälpa dig på plats. Det är otroligt viktigt att omge dig med rätt personer när det gäller juridik, skatterådgivning och redovisning eftersom det innebär stora risker att välja fel samarbetspartners. Det som vi kan hjälpa till med är att koppla ihop dig med rätt personer i vårt nätverk vilket är ovärderligt så du inte går på några minor eftersom det är helt andra lagar och regler än i Sverige. Vi kan även hjälpa dig att få kontakt med investerare och göra djupare analyser av din verksamhet inför en lansering. Utöver allt det praktiska så har du tillgång till vårt nätverk med andra företag som också valt San Francisco som bas där vi träffas med jämna mellanrum för olika event och sammankomster.

Vilka fördelar ger ett medlemskap hos er?

– Alla medlemmar har tillgång till vårt nätverk och beroende på medlemsnivå kan vi erbjuda mer avancerade tjänster där vi arbetar mer aktivt inför exempelvis en lansering av en ny tjänst eller produkt. Vi finns alltid till hands för våra medlemmar och under pandemin var det många som hade det kämpigt och då försökte vi stötta så mycket som möjligt genom samtal. Vi hade då ingen möjlighet att genomföra event på plats som vanligtvis lockar väldigt mycket folk så det är skönt att allting har kommit igång. Vi planerar just nu nästa event inom food tech, Nordic-U.S. Food Summit tillsammans med Business Sweden och entreprenören Björn Öste, grundare av Oatly.

SACC kollegor
Mats Andersson tillsammans med SACC:s Karin Lindqvist och Clara Ramshage.
Vilka är de största utmaningarna för svenska bolag som vill etablera sig i USA?

– Det som allra svårast är att hitta rätt personal och särskilt för mindre bolag skulle jag säga. Konkurrensen är stenhård och det är lätt att hamna i en sits där man har anställda i flera stater vilket kan vara ganska så svårt att hantera. Vi har sett problem hos bolag som anställt personal alldeles för snabbt och behövt sparka dem vilket lett till att bolaget blivit stämda. Det är ett helt annat företagsklimat där du kan bränna pengar väldigt fort för att du inte riktigt vet hur saker och ting ska hanteras. Säljer du produkter eller tjänster mellan olika stater behöver du ha koll på varje momssats i respektive stat. Det är väldigt svårt att sälja mellan olika stater eftersom du behöver ha stenkoll på hur det funkar. USA är inte ett land på det sättet utan kan jämföras med att sälja produkter över hela Europa om man ser till skattesatser och moms. En annan utmaning är ha tillräckligt med kapital innan man påbörjar sin satsning men just kapitalanskaffning är svenska bolag generellt sätt väldigt duktiga på.

Vilket rykte har svenska bolag inom tech?

– Det är lite svårt att generalisera men svenska bolag har överlag väldigt gott rykte här. Just nu har vi bra renommé när det gäller tech och hållbarhet. Vi respekteras också för vår välkända startup-värld hemma i Sverige som jag tror inspirerats av hur det funkar i Silicon Valley där det finns en otrolig hjälpsamhet och vänskaplig relation mellan personer som arbetar i samma bransch. Västkusten och Silicon Valley är speciellt på det sättet där människor delar med sig av sin kunskap till varandra. Det är något du alltid får tillbaka i andra ändan vilket är en självklar del av den företagskultur som finns här.

Vad är viktigt att tänka på när man ska lansera sitt bolag på den amerikanska marknaden?

– Se till att du jobbar med rätt personer och att du har en klar strategi innan någon stiger på planet. Det är rätt dyrt att etablera sig här och du måste börja fundera vem eller vilka som ska åka över och hur allt ska hanteras. Ett klassiskt exempel på det som ofta händer är att ett företag som går bra i Sverige startar upp sitt bolag i USA alldeles för snabbt. Det börjar med att VD:n åker över och sätter upp ett kontor i Silicon Valley. Pengarna rinner iväg och bolagets vinst äts upp av kostnader för lokal och VD.ns lön. Sen tar pengarna slut och därmed även det stora äventyret.

Kan vilket bolag som helst bli medlem eller är ni inriktade på tech?

– I princip är alla typer av svenska bolag välkomna till oss. Vi är inte enbart inriktade på tech utan har medlemmar inom olika områden, allt från den lokala vingården till restaurangen. Det är väldigt blandat men gemensamt för alla bolag är att de agerar på den amerikanska marknaden och vill vara en del av vårt community och ta del av det nätverk vi sitter på. Det är både stora och små bolag som vill komma hit en kortare tid för att lära sig och inspireras av andra bolag i Silicon Valley. Det är en väldigt speciell samarbetsanda bland startups som måste upplevas.